Vindelälven

Välkommen till Visit Umeå!

Visit Umeå turistcenter är ett helårsöppet och auktoriserat turistcenter där vi arbetar med marknadsföring och destinationsutveckling. Vi fungerar också som ett regionturistcenter för Umeåregionen, dvs de sex kommunerna Bjurholm, Nordmaling, Robertsfors, Umeå, Vindeln och Vännäs. Hos oss får du hjälp med bokningar av logi och aktiviteter i regionen samt information om det lokala och regionala turistutbudet, som även presenteras på webbplatsen visitumea.se.

Här finns kunnig personal och broschyrer. Hos oss kan du få hjälp med att boka boende i Umeå och regionen i stort. Vi hjälper dig också hitta och boka intressanta aktiviteter och paketlösningar.

Vi tipsar om sevärdheter och besöksmål i regionen. Under sommaren finns möjlighet att delta i våra populära stadsvandringar som utgår ifrån vårt turistcenter. För aktuell information om vad som är på gång i Umeå, se vår evenemangskalender. På vårt turistcenter finns datorer och trådlöst internet för kostnadsfri användning. 

Visit Umeå turistcenter är organisationen för privat turism. I vårt uppdrag ingår att marknadsföra Umeå och regionen som besöksmål på utländska marknader och nationellt.

Välkommen att besöka eller ringa Visit Umeå turistcenter!

Om destinationsbolaget Visit Umeå AB

Bolaget Visit Umeås uppgift är att sälja och marknadsföra Umeå som mötes-, turist-, evenemangs- och handelsstad. Bolaget ägs delvis av besöksnäringen, fastighetsbolag, handeln samt finansieras via Umeå kommun.

Visit Umeå AB arbetar med att vinna möten, konferenser och kongresser till staden. Bolaget ska också utveckla, marknadsföra och värva evenemang till Umeå och regionen. Dessutom verka för en levande och attraktiv stadskärna och utveckla shoppingturismen.

Vill du vara med och bidra till vårt fortsatta arbete att sälja, marknadsföra och utveckla destinationen? Läs mer här.

Främre rad fr. vänster: Tinna Sandström, Cecilia Berglund, Sirpa Kärki, Charlotte Wermelin, Agnes Björk,
Johanna Palmlöf-Brus, Anna Wikholm Kjellberg, Carina Lundström, Gabriella Hed Vall.
Bakre rad: Kristina Thelin, Erja Back, Hanna Sondell, Anita Wilander Sandberg, Simon Dahl, Thomas Nilsson. 
 

RING ELLER MEJLA

Visit Umeå / Umeå turistcenter, 090-16 16 16. info[@]visitumea.se

Anna Wikholm Kjellberg, vd Visit Umeå AB, 070-579 62 87. anna.wikholm[@]visitumea.se

Simon Dahl, ansvarig Evenemang, 076-637 37 01. simon.dahl[@]visitumea.se

Thomas Nilsson, ansvarig Handel och centrumutveckling, 073-654 9810. thomas.nilsson[@]visitumea.se

Cecilia Berglund, ansvarig Möten och konferenser, 070-242 46 58. cecilia.berglund[@]visitumea.se

Gabriella Hed Vall, Möten och konferenser/evenemang  070-601 03 57.  gabriella.hed-vall[@]visitumea.se

Anita Wilander Sandberg, webb/personal, Umeå Turistbyrå , 090-16 34 20. anita.sandberg[@]umea.se

Erja Back, marknadsföring, Umeå Turistbyrå, 090 16 34 24.  erja.back[@]umea.se

Johanna Palmlöf-Brus, ekonomi, Umeå Turistbyrå, 090 16 34 35. johanna.palmlof[@]umea.se

 

Besök oss gärna, vi finns centralt i Umeå, på Rådhusesplanaden 6 A.

Välkommen att besöka oss!